Открит урок, съчетаващ интердисциплинарен подход и проектно-базирано обучение, проведе старши учителят по английски език Ани Павлова с учениците от IX a клас на ППМГ – Враца. Практиката даде възможност на екипа ученици да демонстрира придобитите знания и умения по информатика и английски език чрез практически проект на тема „Адвент календар със СТЕМ тематика“. Госпожа Павлова представи същността на Адвент календара, възникнал през 19-ти век в Германия като помощно средство на децата за отброяване дните, оставащи до Коледа, а впоследствие прераснал в популярна празнична традиция по целия свят. В унисон с предстоящите коледни празници беше и реализираният проект, който представлява електронен вариант на календара в традиционната му визуална форма, но с креативно съдържание и тематика, засилващи интереса към СТЕМ областите, развиващи критичното мислене и творчески подход у децата.
Календарът беше проектиран и изработен от Денислав Ценов и Мартин Петков, които използваха езиците Java Script, CSS и HTML за програмирането на продукта. Рая Станчева и Десислава Динкова допринесоха с подбора и организирането на съдържанието. За всеки ден от календара има интересни факти за известни учени, открития и технологии; лесни за изпълнение в домашни условия експерименти; викторини и линкове към образователни видеа.
Учениците от IX a клас използваха публичен лиценз, предоставен от MIT (Massachusetts Institute of Technology), който позволява продуктът да бъде разпространяван и използван без наложени авторски права. Проектът е качен в платформата GitHub, където всеки може да изтегли и сподели кода.
Гости на урока бяха учениците от VIII б и XI а клас и техните учители Лидия Динкова, Людмила Дженкинс и Станислава Каменова. Всички те участваха в решаването на предизвикателствата от календара и бяха заинтригувани от малките експерименти и задания, свързани със СТЕМ – конструиране на модели и логически задачи.
Идеята за урока и основните акценти, които включват елементи от различни предмети (наука, технологии, инженерство и математика), са свързани с осъществяването на целите, заложени в Еразъм Акредитацията за училищно образование, във връзка с която се изпълнява и проект №2024-1-BG01-KA121-SCH-000202833, който дава възможност на учителите и техните ученици да развиват практическите си умения в областта на науката и информационните технологии.