• Ден първи
  • Ден втори
  • Ден трети
  • Ден четвърти

Първи ден от работната среща по проект “Тъмната страна на светлината – Светлинно замърсяване” с домакинството на Екип Еразъм към ППМГ “Акад. Иван Ценов”

Работната среща беше открита от координатора на проекта, г-жа Калина Николова, която направи кратък обзор на дейностите и отличи ползотворността на партньорството. Тя обясни мотивацията на екипа да инициира съвместен проект с училища от четирите конкретни държави – Белгия е европейската държава с най-високи нива на светлинно замърсяване, България се намира в противоположния край на континента и поради предимно планинския си релеф притежава обширни области в т. нар. “тъмно небе”, подходящо за астрономически изследвания, Азорските острови са пример за територия, която е пункт за почивка на прелетни птици от северната към южната част на Атлантическия океан, процес, при който светлинното замърсяване оказва все по-силно усещащо се влияние върху биоразнообразието, Френска Гвиана от своя страна е мястото, където е разположен космическият център от която се изстрелват космическите кораби и съоръжения на Европейската космическа агенция и съвместните ѝ проекти с други космически агенции, като напр. телескопа Джеймс Уеб. В своето въведение г-жа Николова обобщи работата в съвместните онлайн срещи в началото на всеки етап на проекта, изработените материали (комикси, плакати, табла, видеа, викторини), както и разработените и изнесени от учителите уроци, които ще бъдат събрани в краен продукт – Сборник с уроци “Тъмната страна на светлината – Светлинно замърсяване”, който предстои да бъде споделен с колеги от различни държави.

В последвалите часове се проведоха две работилници – първата на тема “Магията на светлината”, беше изнесена от българския екип в лицето на г-жа Пепа Павлова и г-жа Ани Павлова, а втората “S.O.S. Буревестник”, беше представена от португалския екип.

В хода на интерактивния семинар “Магията на светлината” участниците се запознаха с научни факти за северното сияние и легенди, представляващи негови интерпретации от различни култури. Чрез вълнуващото пътешествие в света на красивата аврора учениците изследваха магията на феномена от неговото възникване, причини за различните му цветове и поява в полярните региони, въведоха физични понятия като слънчев вятър и магнитни полета. Учениците разгледаха митове и легенди за северното сияние, разказвани от инуити, саами и скандинавски народи. Български ученици прочетоха своите предварително създадени разкази „Моята съвременна легенда за Северното сияние“. В хода на семинара последваха практически дейности – вдъхновени от магията на светлината, участниците създадоха свои собствени рисунки „Аврора“, използвайки техника с цветни тебешири и черна хартия.

Португалският екип представи въздействието на светлинното замърсяване върху околната среда на Азорския архипелаг и по-специално как то пречи на миграцията на буревестника на Кори, използващ островите за почивка по време на дългия си полет над Атлантическия океан. Португалските ученици разказаха за мерките, които се вземата на Азорите за защита на птицата и  как се постъпва, ако птицата попадне в беда на сушата и се нуждае от помощ. Те споделиха за участието на местните жители в кампанията „S.O.S. Cagarro“, предоставиха кутии, в които спасените птици се пренасят за съответния природозащитен център и заедно с доброволци от международния екип на проекта разиграха сцена на спасяване на буревестници, пострадали в следствие заслепяване от светлинното замърсяване. По групи, участници от всички партньорски училища създадоха информационни брошури, които в последствие бяха предоставени на Регионалната дирекция за морски политики на Азорите, която работи в сътрудничество с Регионалния секретариат за околната среда и изменението на климата и службите за природни паркове, популяризиращи кампания „SOS Cagarro“. Така нашият международен екип стана съмишленик за разпространяване на информацията за вредния ефект на светлинното замърсяване върху биоразнообразието на островите в Атлантическия океан.

Работната програма включваше и образователна програма за опознаване на нашия град и региона. Гостите видях прохода Вратцата, пещерата Леденика, основните забележителности на Враца и останаха впечатлени от нашата култура и природа. За гостите от Азорските острови и Френска Гвиана беше особено любопитно и да се насладят на есенната красота на града ни, сезон, непознат за тях.