Ден първи
Ден втори
Ден трети
Ден четвърти
Първи ден от работната среща по проект “Тъмната страна на светлината – Светлинно замърсяване” с домакинството на Екип Еразъм към ППМГ “Акад. Иван Ценов”
Работната среща беше открита от координатора на проекта, г-жа Калина Николова, която направи кратък обзор на дейностите и отличи ползотворността на партньорството. Тя обясни мотивацията на екипа да инициира съвместен проект с училища от четирите конкретни държави – Белгия е европейската държава с най-високи нива на светлинно замърсяване, България се намира в противоположния край на континента и поради предимно планинския си релеф притежава обширни области в т. нар. “тъмно небе”, подходящо за астрономически изследвания, Азорските острови са пример за територия, която е пункт за почивка на прелетни птици от северната към южната част на Атлантическия океан, процес, при който светлинното замърсяване оказва все по-силно усещащо се влияние върху биоразнообразието, Френска Гвиана от своя страна е мястото, където е разположен космическият център от която се изстрелват космическите кораби и съоръжения на Европейската космическа агенция и съвместните ѝ проекти с други космически агенции, като напр. телескопа Джеймс Уеб. В своето въведение г-жа Николова обобщи работата в съвместните онлайн срещи в началото на всеки етап на проекта, изработените материали (комикси, плакати, табла, видеа, викторини), както и разработените и изнесени от учителите уроци, които ще бъдат събрани в краен продукт – Сборник с уроци “Тъмната страна на светлината – Светлинно замърсяване”, който предстои да бъде споделен с колеги от различни държави.
В последвалите часове се проведоха две работилници – първата на тема “Магията на светлината”, беше изнесена от българския екип в лицето на г-жа Пепа Павлова и г-жа Ани Павлова, а втората “S.O.S. Буревестник”, беше представена от португалския екип.
В хода на интерактивния семинар “Магията на светлината” участниците се запознаха с научни факти за северното сияние и легенди, представляващи негови интерпретации от различни култури. Чрез вълнуващото пътешествие в света на красивата аврора учениците изследваха магията на феномена от неговото възникване, причини за различните му цветове и поява в полярните региони, въведоха физични понятия като слънчев вятър и магнитни полета. Учениците разгледаха митове и легенди за северното сияние, разказвани от инуити, саами и скандинавски народи. Български ученици прочетоха своите предварително създадени разкази „Моята съвременна легенда за Северното сияние“. В хода на семинара последваха практически дейности – вдъхновени от магията на светлината, участниците създадоха свои собствени рисунки „Аврора“, използвайки техника с цветни тебешири и черна хартия.
Португалският екип представи въздействието на светлинното замърсяване върху околната среда на Азорския архипелаг и по-специално как то пречи на миграцията на буревестника на Кори, използващ островите за почивка по време на дългия си полет над Атлантическия океан. Португалските ученици разказаха за мерките, които се вземата на Азорите за защита на птицата и как се постъпва, ако птицата попадне в беда на сушата и се нуждае от помощ. Те споделиха за участието на местните жители в кампанията „S.O.S. Cagarro“, предоставиха кутии, в които спасените птици се пренасят за съответния природозащитен център и заедно с доброволци от международния екип на проекта разиграха сцена на спасяване на буревестници, пострадали в следствие заслепяване от светлинното замърсяване. По групи, участници от всички партньорски училища създадоха информационни брошури, които в последствие бяха предоставени на Регионалната дирекция за морски политики на Азорите, която работи в сътрудничество с Регионалния секретариат за околната среда и изменението на климата и службите за природни паркове, популяризиращи кампания „SOS Cagarro“. Така нашият международен екип стана съмишленик за разпространяване на информацията за вредния ефект на светлинното замърсяване върху биоразнообразието на островите в Атлантическия океан.
Работната програма включваше и образователна програма за опознаване на нашия град и региона. Гостите видях прохода Вратцата, пещерата Леденика, основните забележителности на Враца и останаха впечатлени от нашата култура и природа. За гостите от Азорските острови и Френска Гвиана беше особено любопитно и да се насладят на есенната красота на града ни, сезон, непознат за тях.
Втори ден от работната среща по проект “Тъмната страна на светлината – Светлинно замърсяване” с домакинството на Екип Еразъм към ППМГ “Акад. Иван Ценов”
Акцент на втория ден бяха две работилници, представени от домакините и от партньорите от белгийското училище. Програмата продължи с вечерно занимание по астрономия.
Първият семинар под надслов “От древните астрономи до съвременните дигитални инструменти” беше изнесен в сътрудничество с г-н Иво Джокин, ръководител на Общински център за извънучилищни дейности, с. Байкал, Обл. Плевен. Програмата на работилницата включи международния екип от учители и ученици в описване на видовете светлинно замърсяване, неговия ефект върху циркадния ритъм на съня и премина в мозъчна атака на намиране на решения за намаляване на светлинното замърсяване. След това работилницата обхвана методи за измерване на разстоянията между небесните тела: астролабия, прост квадрант, използвани от древните арабски астрономи през Коперник до съвременни цифрови устройства. В заключителната академична част участниците обсъждаха светлината в астрономията и преминаха към изследването на космоса. Присъстващите имаха възможността на място да видят реално оборудване, използвано от космонавтите, космическа храна, изолационен материал и дори парче метеорит.
В практическата част на работилницата учениците се потопиха в дейности като внедряване на транзитен метод в търсене на екзопланети с модел от картонена кутия и мобилно приложение, наблюдение на слънцето с телескоп и защитни очила, създаване и “настройване” на картонен слънчев часовник. Артистичната час на семинара включи учениците в рисуване на вселената върху текстилни тениски с помощта на светещи бои. Въображението на учениците ги отведе далеч в космоса, за да достигнат до други галактики, а вечерта на тъмно, рисунките на тениските засияха в пълния си блясък.
Работилница „AstroSounds: вибриращи звезди“ беше изнесена от белгийските партньори: учители и ученици, които се подготвят за бъдещи учители по физика. Дейността имаше силно изразен научен характер и включваше знания за физични явления, преплетени с елементи на музиката. Участниците се любуваха на очарованието на звездното небе, за да свържат чудото на науката с поезията. Те споделиха усещанията си когато гледат към звездите, а отговорите им бяха събрани с приложението Wooclap. След уводната част участниците се потопиха в света на вибриращите звезди, като слушаха преобразуваните в звук магнитни полета, излъчвани от полярната звезда. Водещите белгийски учители и ученици проведоха дискусия с участниците за произхода на звука както на музикалните инструменти, така и на звездите, осъществиха експерименти с камертони и измериха честотата на вълните. Чрез измерване на спектъра от звуци научиха, че всяка звезда, подобно на музикален инструмент, има свой собствен тембър. С голямо любопитство участниците синтезираха тембъра на някои звезди с помощта на онлайн платформата iMuSciCa. Семинарът завърши с четене и превод на езиците на партньорите на стихотворението, създадено от изкуствен интелект на основата на ключовите думи от отговорите на учениците във въвеждащата анкета.
По време на вечерното събитие нашият международен екип влезе в ролята на астрономи и проведе наблюдение на нощното небе. По пътя до избраното тъмно място за провеждане на наблюдението младите астрономи обсъдиха видовете улично осветление по бул. Демокрация, къде се намира училището-координатор, изискванията за екраниране, разликата между бяла, жълта и синя светлина и попълниха резултатите от своите наблюдения в работни листове. За да измерят яркостта на уличното осветление, ползваха онлайн приложения като LUX които използват вградените сензори на мобилните телефони. С Protractor (Ъгломер) измерихме ъглите, под които светлината от екранираните улични лампи пада върху земята, и използваха данните, за да проучат дали уличното осветление причинява високи нива на нежелано светлинно замърсяване.
Най-интересната част от астро вечерта беше изучаването на съзвездията, урока как да намерим Полярната звезда, беседата за метеоритните потоци и фазите на Луната. С помощта на собствените си очи, телескоп и лунен проектор научиха множество любопитни факти, както и важни правила за успешно наблюдение на звездите: подбиране на възможно най-тъмното открито място, адаптиране на очите към тъмнината, вредно влияние на светлината от мобилните телефони върху нощното ни виждане, превключване екрана на телефона в червено, за да се запази адаптацията на зрението към тъмнината, откриване разликата в цветовете на звездите и полезни правила като „Звездите блестят, планетите не“, когато се опитваме да ги различим. Участниците коментираха и ползването на онлайн приложения, които помагат да се идентифицират звезди, съзвездия, планети, комети, сателити (като МКС) и други обекти в реално време: Stellarium, Astrospheric, SkySafari, PhotoPills, Clear Outside и др. За много от тях това беше първо наблюдение на нощното небе, ръководено от професионалните напътствия на експерта г-н Иво Джокин и със съдействието на г-жа калина Николова.
Трети ден от работната среща по проект “Тъмната страна на светлината – Светлинно замърсяване” с домакинството на Екип Еразъм към ППМГ “Акад. Иван Ценов”
Третият ден на съвместните проектни дейности съчетаха презентационните умения и полезните знания, споделени от френския и българския екип.
Както е известно, светлинното замърсяване е явление, което има широко въздействие върху човека и другите живи организми. Територията на Френска Гвиана се състои от 90% естествена среда, което означава, че фауната и флората са особено важни. Въпреки че светлинното замърсяване не е толкова осезаемо в този отвъдморски департамент на Франция, дивата природа е засегната от явлението. По време на семинара френските ученици приложиха игровия подход за споделяне на знания със своите връстници – те представиха създадена от тях настолна игра с въпроси относно светлинното замърсяване и въздействието му върху морските костенурки и други местни за Френска Гвиана представители на фауната. Във викторина, в която всички отговаряха на тематични въпроси, учениците обобщава проучванията си по темата.
Програмата на третия ден продължи с работилница за наблюдение на звездното небе с онлайн приложението Stellarium, представляващо онлайн планетариум. Семинарът беше представен от българския екип, като водещата го, г-жа Калина Николова обясни, че платформата позволява изследване на небесните тела от всяка точка на света, дори през деня, на закрито или когато светлинното замърсяване пречи да се види красотата на гледката. Изследвайки пълния потенциал на приложението, учениците се впуснаха в пътешествие за своето астрономическо изследване. Те симулираха нощното небе на екрана на своите лаптопи, коригираха яркостта на звездите, за да имитират ефектите от светлинното замърсяване. Приложението позволи на международния екип да симулира и промяна на местоположението за наблюдение, да избере различна датата и час. Любопитен момент беше и запознаването с това как различни култури като древни египтяни и гърци са интерпретирали, назовавали и изобразявали съзвездията. Учениците изпълниха задача, състояща се от няколко предизвикателства: какво могат да наблюдават от дадено място през деня и как се променя небето през нощта, наблюдаване на промените в небето, когато придвижваме местоположението си към Северния полюс. По време на финалната дискусия те предоставиха обратна връзка и споделиха своя опит и резултати.
Работното посещение премина изключително успешно и сподели опита, придобит от четирите партньорски училища по време на осъществените според календара на проекта дейности. Екип Еразъм към ППМГ „Акад. Иван Ценов“ в лицето на учителите Калина Николова, Пепа Павлова и Ани Павлова, осъществи настоящия проект по Ключова дейност 2 на Програма Еразъм, но същевременно го разви в ново партньорство по Ключова дейност 1. Новият проект е съфинансиран по Училищна Еразъм акредитация, с която ППМГ “Акад. Иван Ценов” бе удостоено. По него наш екип вече посети португалското училище и проведе съвместни STEM дейности с колегите, а в следващите месеци предстои и визита на учители и ученици от гимназията ни в училището в Белгия.