В изпълнение на проект № 2024-1-BG01-KA121-SCH-000202833  по Еразъм Акредитация за училищно образование, учители от гимназията взеха участие в наблюдение на STEАM уроци и занятия на клуб по роботика. Наблюдението на проведените учебни часове и споделянето на опит в областта на природните науки и роботиката се проведе в училище „Escola Basica Integrada de Angra do Heroismo“, гр.Ангра ду Йероишмо, Португалия. По време на визитата си представителите на нашето училище г-жа Пепа Павлова, г-жа Калина Николова и г-жа Ани Павлова бяха гости в часове по Информационни и комуникационни технологии и Компютърно мислене . Акценти в тези часове бяха задачи, свързани с въведение в роботиката и програмирането и запознаване с логическото мислене, което стои зад програмирането, а именно как компютрите „мислят“ чрез създаване на кодове, функции и модели.

Българските учители се запознаха и с дейността на клуба по роботика в португалското училище. Интересна беше изложбата на изработени от учениците роботи, оборудвани с Микробит платки със сензори за движение. Изработката на роботите от материали за рециклиране демонстрира пример за усвояване не само на цифрови умения от страна на учениците, но и повишаване на техните зелени умения. Други дейности на клуба включваха изработването на умна къща с Ардуино, както и работа с комплекти за програмиране с Python и Scratch.

В програмата на мобилността беше включен и урок на тема „Физични и химични свойства на минералите“, който показа екипност в работата на португалските ученици, които имаха за задача да опишат различни видове минерали по отношение на техния цвят, твърдост, блясък, яркост и магнетизъм.

Интересни идеи бяха заимствани и от посещението в Научния център на град Ангра. Увлекателен беше експериментът „Фигурите на Хладни“ за изследване на вибриращи плочи и изчисляване скоростта на звука. Друг експеримент, в който чрез различни филтри се изследва абсорбцията на ултравиолетовата радиация – трансмисия, дава възможност да насочим вниманието на децата към явлението „Озонова дупка“. Забавно беше и наблюдението  на видимия спектър на светлината чрез инструмент, състоящ се от оптични прозорци включващи светлина и дифракционни мрежи. Модул „Радиация“, предостави няколко интерактивни преживявания, доказващи, че капацитетът на термалната абсорбция зависи от цвета на материала.Участниците бяха заинтригувани от експеримент, използващ  различни филтри за изследване на трансмисията и абсорбцията на различни видове радиация. Експериментът позволява да се провери  абсорбцията на инфрачервената радиация, за да се направи връзка с явление, което възниква в атмосферата , наречено „Парников ефект“.

По повод Международната седмица на космоса 4 – 10 Октомври, българският екип от учители проведе урок на тема „Къде е ISS?“Португалските ученици се запознаха с размера на Международната космическа станция, скоростта, с която се движи и времето, за което прави обиколка около нашата планета.

Очакваме успешно реализираната мобилност по Програма Еразъм+ да допринесе за развитието на практически умения в областта на науката и информационните технологии и да помогне на учениците да се ориентират в съвременния цифров свят.